Program /részletek V./  
   
         
 
 
 
 
 

Költségvetés

Szentendre 2006. évi költségvetését februárban fogadja el a képviselő-testület. Bízom benne, hogy olyan költségvetése lesz Szentendrének, amely a döntéshozók reális értékítéletén alapszik, nem kicsinyes, de nem is álmokat kergető. A rendelkezésemre álló valamennyi eszközzel azon leszek, hogy a bevételek növekedjenek, a kiadások csökkenjenek és minél nagyobb értékű befektetések érkezzenek a városba. Szentendre költségvetése több mint 6 milliárd forint lesz.
Szentendrének vannak tartalékai, jelentős a vagyona és kiaknázatlanok értékei. Szentendre az ország kilencedik leggazdagabb városa.
A hiányt csökkenteni kell és a vagyongazdálkodásban ésszerű, gondos, jó gazda módján kell helytállni.

   
 
   

Az értékes és stratégiailag jelentős városi vagyont meg kell őrizni, míg a város által nem hasznosítható, de másnak lehetőséget kínáló tulajdont értékesíteni kell, szigorúan piaci árakon. A belváros helyreállítása, a Duna-korzó felújítása és a szociális bérlakások építése vagy a csatornahálózat bővítése tipikusan ilyen feladatok. A rekonstrukcióban résztvevő magán beruházók cserébe építhetnének bérlakásokat, csatornát, utat. Mindezért az általuk felújított épületek bérleti jogát kapnák, akár több évtizedre is. Ezzel egyrészt megmaradna a városi vagyon, másrészt megvalósulnának a régóta, jogosan várt fejlesztések. A közös üzemeltetés révén pedig akár még komoly bevételhez is juthat a város. Úgy gondolom, már nem jártunk rosszul akkor sem, ha csak annyi lesz a hasznunk, hogy pár év alatt megszépül a város, új lakások létesülnek, és sima utakon járhatunk – mindezt úgy, hogy közben a város nem adósodott el, és nem élte fel a vagyonát.
A város számára stratégiailag kiemelten fontos ingatlanok megszerzéséért mindent meg kell tenni még akkor is, ha az továbbhasznosítási céllal történik. Gondolok itt a honvédségi ingatlanok hasznosítására is.

A vagyongazdálkodásban a tudatos és kezdeményező várospolitika híve vagyok. Mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy a város a kintlévőségeit bármi áron behajtsa. Szakemberként azt látom, hogy ez a folyamat beindult, de nem elég következetes, pedig az adófizetők vagyonáról szól.
Az értékes ingatlanok felett folyó perekben egyezségre kell törekedni. Jogászként tudom, Szentendre számára az elhúzódó vagyonperek minden perce milliókat vesz ki a városi zsebéből (Ilyen pl. a Teátrum épülete).

Ez az a terület, ahol Szentendre és a szentendrei kistérség céljai egybeesnek és egybe kell, hogy essenek. A települések önállóan nem tudnak színvonalas ellátást biztosítani, hiszen erőforrásaik igen szűkösek. A többcélú kistérségi társulás keretében megvalósíthatóak lennének közös egészségügyi és szociális beruházások.
Szükség lenne egy bentlakásos szociális intézményre, és ugyancsak kistérségi összefogással fejleszthetnénk a szakellátást is.