főoldalra  
   
SZOKTATÁS
   
Tudósítás féle, az első -munka- testületi ülésről
   
   
Szentendréért fraciónk
Balról, jobbra: Radványi G Levente, Trenka István, Magyar Judit, Benkovits György
Csak amolyan lazítónak, szoktatásnak szánták az első rendes (nem ünnepélyes) képviselő-testületi ülést dr.Dietz polgármester úrék. Mint, amikor a gyereket először viszik az oviba, tizenhárom, nagyjából pillekönnyű napirenddel vágott neki önkormányzatunk tegnap délután háromkor az új ciklusnak. - Ez még a betanulás időszaka, mondja a szünetben sokat tapasztalt jobboldali képviselőtársam, az újak most szokják a szavazógépet, próbálgatják hangjukat a testületi ülésen. "Új műsorhoz, új férfi kell…" szól az operettben, ami estünkben, az új műsorhoz, új ülésrendet jelentett. Az eddigi, ablak-ajtó irányt megváltoztatva, kereszt irányban az antivilági tanácsülések formáját követve, helyzeték el az asztalt és a képviselők székeit. De az új koncepció azzal is bővült, hogy a közönséget a karzatra ebrudalták, nehogy testközelben érezhessék a képviselők, hogy a város közösségéért vannak, s ami még ennél is "demokratikusabb" a szavazás eredményét is bemutató táblát úgy helyeztették el, hogy azt nem látják a nézők, így azt sem, hogyan szavaznak felhatalmazásukkal a megválasztottak.

Az még rendben is lenne, mert hát tökmindegy, hogy közvetlenül mögöttem, vagy a karzaton van-e a kevés civil érdeklődő. Mert hát igen elszántnak kell lennie annak, aki veszi magának a fáradtságot és eljön meghallgatni, nézni bennünket, ugyanis valljuk be, unalmasak szoktunk lenni. De az számomra zavaró, hogy nem láthatják, ki hogyan szavazott, mert "okos módon" úgy helyezték el a szavazást mutató táblát, hogy azt a nagyközönség, sőt még a kamera sem láthatja. Ez bennem egy omszki ünnepséget idéz fel még a Szovjetunió idejéből, ahol a repülős ünnepségen úgy helyzeték el hangosítást, hogy csak két hangszóró volt, az is dísztribün előtt. Ellenben a hat focipálya nagyságú területen, ahol vagy ötszázezer ember nézte az eseményt, az ejtőernyős és egyéb légi és földi produkciókat, semmit sem lehetett hallani. Azért, hogy ne vádolhassanak "ferdeszeműséggel" és elfogultsággal, kissé ravaszkodva, megkértem Kriaszter Attilát legyen olyan kedves, fotózzon néhány képet a testületi ülésről a karzatról. S mint egy autentikus képeiből is láthatják, sajnos igazam van.

Bizottsági és munkacsoport tagok eskütétele

Balról, jobbra: Nemesházi Bea Kulturális Oktatási Kisebbségi Bizottság, Andresz Csaba Városgazdálkodási és Környezetvédelmi Bizottság, Malomsoky Jószef Városgazkodási és Környezetvédelmi Bizottság, Nyvelt Erik Környezetvédelmi munkacsoport vezetője, Dukay Igor Környezetvédelmi munkacsoport, Hegedűs László Családvédelmi munkacsoport, Weszelits András az Informatikai munkacsoport vezetője

No, de félre a csipkelődést, mert bár nem voltak túlzottan ólomsúlyúak a napirendek, azért akadt közöttük, egy két érdekes, pikáns is. Ilyen volt, a melegvíz kút fúrása és a víz elosztásáról szóló döntés. Mészáros János a papszigeti strandot üzemeltető vállalkozó, dr. Dietz Ferenc korábbi kampányfőnöke és a város közötti egyezséget, hosszú vita és huzavona után döntöttük el. Az érzékelhetően Mészáros iránti lojalitástól áthatott dr. Dragon előterjesztő nem hajlott érveinkre, nem engedett a negyvennyolcból, és az öt évnyi, a kikért szünetben kialkudott kompromisszum ellenében is, egy, a vállalkozónak ennél kedvezőbb Kun Csaba alpolgármester által tett javaslatot fogadott el a testület, tolt le torkunkon a jobboldali többség erejével.

Kisebb intermezzóval folytatódott az ülés, amikor már túl voltunk helyi alkotmányunk, a Szervezési Működési Szabályzat nevű rendelet módosításain. Együttes akarattal, mert hát szégyen volt, kivettük a szövegekből a korábban, Miakich bilincsben táncoltatását szolgáló jobboldali többséggel áterőltetett, "2004-es Wachsler-féle pontosításokat" és elfogadtuk, hogy kik legyenek a testület segítői, az albizottságok és munkacsoportok tagjai. Itt azonban kisebb vita alakult ki arról, hogy kapjanak-e valamilyen csekély tiszteletdíjat önkéntes segítőink. De ebben is győzött az orbáni elszántságú jobboldali kemény akarat, nem, semmit. Így amikor az ünnepélyes eskütételre került sor és a szokásos, általában válasznélküli kérdést feltette a polgármester úr, hárman az esküt tevők közül felszólaltak és elmondták, méltatlannak és megalázónak tartják e szűkmarkúságot. A dolog finoman szólva is zsenánt volt.

A három, logikus módosításokat tartalmazó, "A helyi önkormányzat és a kisebbségi önkormányzatok együttműködési megállapodásáról, A Pismány városrész szennyvízcsatornázása I. ütem építésére a PORR Konzorciummal kötött szerződés módosításáról, Az árvízvédelmi töltés és kerékpárút építésére a BOLA-TERRA Konzorciummal kötött szerződés módosításáról" előterjesztések kerültek sorra, azokat teljes egyetértésben fogadtuk el.

S az ülés végén ismét volt a szokásos egyebek, amely korábban kis ügyek és a kívánságlista felsorolása volt. Jobboldali kollégáim egy része még úgy viselkedett, vagy számomra azt sugallta hozzászólása, mintha még mindig nem ők lennének a felelősek a városi gazdálkodásért, a költségvetésért, mert azt sorolták fel, mire kellene még több pénzt fordítani. Ezt szóvá is tettem. Mert hát veszélyes út az, amely a felelős városirányítást összekeveri a nekem többet, ide utacska, járdácska kell képviselői szemlélettel. Hiszen, Zakar Ági bájos Oktatási kulturális és kisebbségi bizottsági elnök asszonytól nem azt várja el a polgármester úr, jogosan, hogy elmondja, hol kellene még közlekedési táblát kihelyezni, hanem azt, hogyan fogják megoldani a másfél milliárdos hiányt. Honnan, melyik óvodától, iskolától és művelődési intézménytől, hogyan lehet elvonni kb. 15%-nyi költségvetési támogatást, hogy ettől még ne sérüljön az intézmények szakmai munkájának színvonala és a szülők elégedettsége. Ezekből azt látom, vannak még az új testületnek gyermekbetegségei, különösen a jobboldalon, abban, hogy sokan még nem érzik, értik, mit jelent egy várost felelősen irányítani, gazdálkodni. Mert aki azt gondolja, a város vezetése annyiból áll, hogy én költöm el pénzt, de a bevétel forrásainak megteremtése mások dolga, tévedésben van.

Ebben az összefüggésben vettettük fel Gulyás József képviselő-kollégámmal azt, hogy most, 2006-ban annak lehetősége adatik meg a győztes jobboldali többség számára, hogy a választásokon megfogalmazott szentendrei igényeknek megfelelhessenek, és egy korszerű, fejlődő város jövőjét megalapozó programmal léphessenek város közvéleménye elé. De, talán, amit most mindenképpen elvárnak a választók az új testülettől, hogy négy év múlva jobban magukénak érezhessék városukat, mint ma, és ne csak lakóhelyük, de otthonuk is legyen Szentendre. Az önkormányzat képviselő-testületének eskütétele alkalmával frakciónk nevében együttműködést ajánlottam. De segíteni csak akkor tudunk, ha világosak a városfejlesztés irányai. Ennek kimunkálását már csak azért sem tudjuk magunkra vállalni, mert mint azt a választások alkalmával hallottuk és az újságokban több helyen olvashattunk is róla, készült már egy célkitűzés gyűjtemény, a Dietz-csapat városstratégiájának elemeit felvonultató, állítólag terjedelmes dolgozat a Dumtsa városfejlesztési program. Amelyet, mint egyik újságjában olvashatjuk a polgármester úr november 17-én mutat be híveinek és az érdeklődőknek.

Végzetül arról, milyen volt a viszonyunk az ügyekhez. A szavazások több mint kilencven százalékában támogattuk az előterjesztő polgármestert, viszonossága viszont azt mutatja, hogy abban a néhány dologban, amelyekben fontosnak tartottuk volna, hogy elfogadják jobbító javaslatainkat, mint a munkacsoportok tagjainak díjazása, vagy a város érdekeinek jobban megfelelő melegvíz megosztás a vállalkozóval, nem talált viszonzásra jobboldali kollégáink részéről.

  a lap tetejére