főoldalra  
   
MI ÉS AZ EU
   
   
 
Régi céhszokás szerint az iparoslegény tartozott legalább három évi vándorútra menni. Ez a szokás Magyarországra a céhekkel együtt német területről került. Így biztosították annak idején, hogy a legények világlátottak legyenek, sokféle tudást és módszert elsajátított mesterekké váljanak.
Mint régen a vándorlegények, akiket céhe szakmai tapasztalatot szerezni külföldre küldött, úgy indulnak minden évben a Petzelt Szakképző szakács és pincér tanulói Európa városaiba, hogy szállodáiban éttermeiben megismerjék a szakmát, a mesterfogásokat. Dolgozzanak a kontinens boldogabbik felén is, és így megismerjék nyugati munkakultúrát..
A Szentendrei Petzelt József Szakképző 2003-ban kapcsolódott a Leonardo mobilitási programba. Az 2007/2008-os tanévben negyven tanuló számára nyílik lehetőség, hogy az iskola partnerintézményeiben Németországban, Nordenben, Münchenben és Kölnben, Olaszországban, Spoletoban, Írországban, Dublinban, és az Egyesült Királyságban, Llangollenben tanulhassák, gyakorolhassák a szakmájukat. éppen öt tanulójuk tölti négyhetes vendéglátóipari gyakorlatát Nordenben: Név szerint, Horváth József 12.A-s, Tomics Zsuzsanna 12.B-és, Lovász Patrik 12.A-s, Szöllősi Péter 11.A-s és Gettinger Kitti 11.V osztályosok.

 

Nos, hogy milyen is egy ilyen kiruccanás, arról beszélgetek Szöllősi Péterrel, aki a telefon másik végén éppen szombati pihenőjét tölti Nordenben.

- Jól megvagyunk, jó a szállás és az ellátás, a német főnökök is rendesek. De azt gondoljuk, ránk sem lehet panaszuk, fogalmaz a szűkszavú fiú. Amióta mi főzünk, jó visszhangokat hallunk az étteremből, mert mi fűszeresebben, ízesebben csináljuk az ételeket. Pedig néhány étel új volt számunkra is, mert a menük hetven százalékát halak és tengeri herkentyűk teszik ki. Az meg nálunk Magyarországon kevesebb van az étlapon.

Tudni illik, hogy Norden az egyik nagy északi német kikötőváros, hatalmas hajógyárral, és mint ilyen sokféle néppel. Mert hát amikor hatvanas hetvenes években nagyon ment a hajógyártás, örültek sokfelől jött munkáskéznek. Jöttek is Afrikából és keletről és itt maradtak. Gyermekeik mára igaz németek, itt élnek Nordenben és környékén. Sokszínű, érdekes sokféle nációból álló világ ma már ez.

-Éppen érkezésünk napjára esett, egy hatalmas tengerjáró hajó indulása a kikötőben. Nagy ünnep volt. Nekünk is szóltak, és természtesen mi is kimentünk a mólóhoz, megnézni a hajó indulását.

- A nordeni Berufsbildende Schulen kiváló partnerünk, velük kölcsönös diákmobilitásokat valósítunk meg. 2007 tavaszán az ő diákjaikat láttuk vendégül három héten keresztül, és jövőre ismét várjuk őket. Ezt már Énekes Rita igazgatóhelyettes meséli.

 

Régen a vándorlás - mint a mesterség elsajátításának, begyakorlásának, valamely idegen nyelv tanulásának eszköze - előfeltétele volt a mesterré válásnak. És napjainkban, szinte egy az egyben ugyanez a kívánalom. Mert másképpen nem lehet oly sokféle ízlést, módszert elsajátítani, és gyakorolni, a legkülönfélébb alapanyagokból és módon való étekkészítést megtanulni, csak úgy ha nem csak otthon tanuljuk, gyakoroljuk. A mostani gyakorlat befejeztével az itt lévőknek bizonyosan nem lesz újdonság a tőke és nyelvhal elkészítésének módjai és vagy tucatnyi más tengeri halféle elkészítése sem, mint ahogy a polip, kagyló és más tenger gyümölcseinek főzése, sütése sem.
Nem tudhatjuk kit merre visz az élet, hol fog dolgozni majd. De abban bizton reménykedhetünk, hogy a Petzelt Szakképzőben végzett szakácsok itthon is és Európában is jól megállják majd helyüket, mint ahogy ezt Angliából, Írországból mostanság visszahallom, ahol a magyar ifjak szaktudása elismert minőség.

  a lap tetjére