főoldalra  
   
PÉNZT KÉR ÓBUDA
   
   
 
Elgondolkodtatott a dolog. Konkrétan az, hogy a harmadik kerület polgármestere azt kéri a szentendrei önkormányzattól, hogy fizessünk nekik másfél millió forintot. Ugyanis, kimutatásuk szerint, ennyiért használták szentendrei polgárok az elmúlt háromnegyed évben az ő szakrendeléseiket. Mert bíz, vannak még önkormányzatok e hazában, és a harmadik kerületi ilyen, ahol nem csak az országos egészségügyi pénztártól leutalt pénzt költik szakorvosi ellátásra, hanem azt kiegészítik a sajátjukkal is. Nos, ennek a szentendreiek által felhasznált részét kéri a polgármester.

Most persze duzzoghatnánk, megsértődhetnénk, hogy miért e szűkmarkúság. De abban a kerületi polgármesternek valószínűleg igaza van, ha ők többet költenek saját bevételeikből azért, hogy jobb orvosi szolgáltatást nyújtsanak a kerületieknek, és ha ezt igénybe veszik a szentendreiek is, akkor a város vagy a szentendreiek nyúljanak a zsebükbe, mert hát nem azért fizeti be a harmadik kerületi polgár az adóját, hogy azt ne ő, hanem más városban lakó, mondjuk, szentendrei használja fel. Vagy, és erre is van a kerületi polgármesternek javaslata, lássa el betegeit a város saját, Bükkös parti rendelőjében, esetleg, ha a szentendreiek továbbra is ragaszkodnak a harmadik kerületi szakrendeléshez, és hozzájuk kívánnak járni, nyúljanak a zsebükbe, és vizitenként fizessenek 300 forintot a jövőben.

De, vajh miért mennek a szentendreiek a harmadik kerületi rendelőbe? Gondolom azért, mert jobb ellátást kapnak. Vagy, mert nem kell annyit várakozniuk. Esetleg jobb szakembernek tartják az ott dolgozó szakorvost, és az utolsó méltányolható érv, közelebb van munkahelyükhöz.

Most már csak az a kérdés, melyik kerületi szakrendelésekre gondolják ezt a szentendreiek? A sebészetre, ortopédiára, fül-orr-gégészetre, urológiára stb.? Mert, ha valamelyik szentendrei szakrendelést sokan váltják fel az óbudaival, bizony ez kritika is, nem is akármilyen. Én, ha a rendelőintézet vezetője lennék, és az egyik vagy másik szakrendelést ilyen módon minősítenék a betegeim, a lábukkal szavazva, megszívlelném a kritikát, és levonnám a következtetést, ha van ilyen.

De nem vagyok a szentendrei szakrendelő vezetője - hála istennek, de tagja vagyok a Városi Önkormányzat Szociális és Egészségügyi Bizottságának. Így bizonyosan megkérdezem majd, mit gondol a rendelőintézet vezetője, vajh miért e nagy pálya - pontosabban orvos - elhagyás Szentendrén? Melyik szakrendelés(ek)ben ingott meg a bizalma a szentendreieknek?

A válaszok és a következtések fontosak. Fontosak, mert az orvoslás nem csak szakmai, de, mint mondani szokás, bizalmi tevékenység is, és ha valakiben sok beteg nem bízik, akkor ott tenni, lépni kell. De én azt gondolom, nem ez áll a dolog hátterében. Hanem az, hogy a Vörösvári úti rendelőben vannak olyan szolgáltatások, amilyen Szentendrén nincs, és ezt vették, veszik igénybe a szentendreiek. Vagy, ez bár kevéssé lehetséges érv, hogy munkahelyükhöz közeli szakrendelőt választottak azok, akik Óbudára mentek. Mert hát hol van már a hajógyár, goli, vagy a panyova és a többi óbudai gyár, ahová tömegével jártak be régen szentendreiek dolgozni? Ezek már régóta nem termelnek, legfeljebb csak raktárak.
Most akkor hogyan tovább, a város fizessen vagy a betegek?

  a lap tetjére