főoldalra  
   
KONFLIS KONFLIKTUS
   
   
 
Sándordoktorral, hogy az időt múlassuk, vagy hogy egymás szentendreiségét próbára tegyük, régi városi dolgokról, emberekről, történetekről kérdezzük, vizsgáztatjuk egymást. A minap valahogy szóba került a volt kocsigyár, amelynek már sem épülete, esetleg emléke van, ha van egyáltalán. A gyár épületeit lebontották helyén lakóházak, a helytörténet meg alig törődött azzal, hogy megmentsen ezekből is valamit. Mert nincs kinek és miért megőrizni sem termékeiből, sem más tárgyi emlékeiből, hisz csak kétszáz évig adott kenyeret az ízbégieknek.

Szomorú tény, ahogy cserélődik ki a szentendrei nép, úgy felejtődik el a város múltja, tűnnek el hagyományai, emlékei. No, nem kívánom én tisztes valamikori pesti várostársaimat ezzel bántani, csakhogy mivel írásos és hivatalos törődés a helyi dolgokkal csekély vagy alig van, így hát szükségszerűen tűnik el minden, a fényképektől, a tárgyakon át a történetekig. Mert hát ahhoz, hogy valamit megőrizzünk, személyes élmény kötődés, a miénk, a nekünk ez fontos, érzete kell. Talán még a papírok maradtak meg leginkább, természetesen csak akkor, ha a felszámolók eleget tettek a levéltári törvény előírásainak és időben és hiánytalanul leadták azokat. Magyarán, ha nem égették el a régi papírokat, hanem átadták azt a levéltárnak. De hogy ez hogyan történhetett, erről is van a sejtésem.

Másrészt itt van ez a konflis ügy amelyet április 10-én tárgyalunk a városi képviselő-testület előtt. Úgy látom a polgármester komolyan veszi az ügyet, mert ezt írja: "Tekintettel arra, hogy a konflis(ok) jelenléte, és működése a Belvárosban jelentős kihatással van a városképre, a konflisok száma és a megállóhelyek vonatkozásában a Művészeti Tanácsot megkerestem, véleményüket a képviselő-testületi ülésen csatolom az előterjesztéshez."

 

Szóval nekünk nincs, nem lehet csak hozzátenni valónk, mármint a Kulturális, Oktatási és Kisebbségi Bizottságnak, mert mint az a szabályzatunkban áll "kötelesek vagyunk Művészeti Tanács véleményét figyelembe venni" így hát elmondom Önöknek, mit gondolok én erről, és itt talákozik a két dolog, a volt kocsigyár és a konflis.

Ugyanis én azt gondolom, ha már volt Szentendén hintógyártás, akkor is ha sokan -sajnos nagyon sokan nem is tudnak róla, ráadásul gyönyörű kocsikat is gyártottak, amely szentendrei is egy kicsit. Ezért én nem csak azt tartom fontosnak, hogy hol álljon meg a konflis, hanem azt is, hogy milyen is az a konflis amely óvárosi utcáinkat járja.
Javaslatom: Négykerekű, nyitott mélyhintó legyen, mely lehetőleg korhű, "Viktória" típusú. Esetleg Grassalkovich-féle Viktória hintó. (Ezt ismerem Szentendrén gyártottak közül). Öltözék: A hajtó és segédhajtó öltözéke egyedi ízlésű, de a fogat stílusához és a 150 év előtti fiáker divathoz harmonizáljon. Szerszámzat: Illeszkedjen a fogat stílusához és szabályos illesztésű, csatolású legyen. Az esetleges nemzeti sajátosságok, díszítések megengedettek.
S ha ez nagyon drága, akkor legalább azt határozzuk meg, mikorra szerezze be a konflisos, mikortól lesz érvényben, hogy ezzel és csak ezzel lehet az óvárosba behajtani, ott megállni.

  a lap tetjére