főoldalra  
   
KAMARÁZOK
   
   
 
A kamara szerdán sátrat állított a Görög utca sarkán. Meglepődtem, amikor belebotlottam és összetalálkoztam a két csinos kamarai hölggyel. Kérdésemre elmondták, hogy itt nem valamiféle politikai kampányról van szó, -akkor mi volt, hogy a kamarai lap címoldalán Vereczkey és Gémesi együtt mosolyog, no mindegy - sokkal inkább arról, hogy kamarai tagokat toboroznak és bemutatják, mit is tesz a mi szakmai érdekvédelmi szervezetünk. Mondom a miénk, bár van tagdíjtartozásom, - ugye ami nem szép dolog- de hát úgy vallom mégiscsak az enyém. Igaz, soha semmiféle kamarai támogatásban nem részesültem, de valamilyem megmagyarázhatatlan demokrácia nosztalgiám miatt mindig fizettem a tagdíjat, már amikor befizettem.

Néhány éve aztán számítottam volna rájuk, mert abba az öncsapdába estem, hogy felvettem három tanulót, gondolván hátha átadhatok nekik valamicskét dekoratőr szakma ismereteimből. Meg természetesen azért is, mert saját fiamnak sem találtam mestert a szakmai gyakorlathoz. Amikor kitudódott, hogy tanulók vannak nálam szakmai gyakorlaton, azonnal több tízen kezdtek ostromolni, hogy vállaljam őket is, mert valamilyen általam ismeretlen ok miatt, az ifjak közül manapság sokan szeretnének kirakatrendező és dekoratőrök lenni.

De hát ahelyett, hogy ebből valamiféle hasznom, - erkölcsire gondolok,- is lett volna, anyagilag hatalmas bukás volt. Ugyanis, nem hogy nem kaptam támogatást a kamarától, hanem a gyerekek felszerszámozásával járó költségek, díjazás és egyéb költségek és az hogy állandóan elfoglalták gépeimet, mert hát az iskolába is készülni kell (ott meg szinte alig van masina) kemény ráfizetést hozott három év alatt. Pedig azt olvastam, hogy Németországban meg másutt is ez természetes, mindennapos hogy kamarák támogatják vállalkozóikat, ha tanulót vállalnak. Én ebből máig legfeljebb csak annyit látok, hogy újságjuk -gunk első oldalán tisztelt és szeretett nagyerkölcsű és tudású elnökünk, ül, tárgyal, áll, mellképben és teljes alakjában. Szóval, így vagyok én a kamarával, olyan, mint kardmarkolaton a bojt, jól néz ki, valami feladata is van, de nekem olyan, mint Pistinek az agykutatók szakmai továbbképzése Szingapurban.

Szóval, ebben a hazában nem könnyű vállalkozni, de ezt nem csak én mondom, ezt írja az unió is.
A legtöbb EU-tagország a vállalkozás szempontjából legjobbnak rangsorolt 40-ek listáján van, ennek ellenére a térség országainak szabályozói reformra van szükségük, hogy a gyorsan növekvő ázsiai gazdaságok előretörésével felvegyék a versenyt - áll a Világbank jelentésében.

A Világbank 175 országot vizsgált meg és rangsorolt egyetlen fő szempont alapján: mennyire könnyű vállalkozni náluk? A kiindulópont az volt, hogy egy ország gazdasága nem növekszik, ha a szabályozói légkör nem vállalkozóbarát.

A bürokrácia csökkentése a vállalkozások támogatása érdekében a lisszaboni célok elérésének egyik fontos eszköze. A Bizottság és a tagállamok 2005-ben megígérték, hogy mentesítik a kisvállalkozásokat a mértéktelen adminisztratív terhektől.

A Világbank a gazdaságokat tíz vállalkozási szabályozási területet szempontjából vizsgálta, megnézte, hogy mennyire könnyű elindítani egy vállalkozást, engedélyeket beszerezni, alkalmazottakat felvenni, tulajdont regisztrálni, hitelhez jutni, védeni a befektetőket, adót fizetni, határokon túl kereskedni, eleget tenni a szerződéseknem foglaltaknak és felszámolni a vállalkozást.

A listavezetők: Szingapúr, Új-Zéland és Amerikai Egyesült Államok, de 11 EU tagország - három új taggal - is az első 25 között végzett. Az EU-tagok között az első Nagy-Britannia (a teljes listán a hatodik), ahol átlagosan 18 nap alatt lehet egy új vállalkozást elindítani, az egy főre eső bruttó nemzeti jövedelem 0,7 százalékából. Jó helyen végzett Dánia és Írország is.

A másik véglet a 109. helyen lévő Görögország, ahol átlagosan 38 nap alatt lehet új céget indítani, s ehhez az egy főre eső bruttó nemzeti jövedelem 24,2 százalékára van szükség. E téren még Uganda és Nigéria is megelőzi az EU-tag görögöket. Magyarország (tavaly óta hat helyett visszaesve) a 66. az összesített listán, az EU-tagok többsége megelőz minket. (Új cég indításához 38 nap kell, valamint az egy főre jutó nemzeti jövedelem 20,9 százaléka.)

Ahhoz, hogy nemzetközi szinten az európai országok versenyképesek maradjanak, folytatniuk kell a reformokat. Európa előnye a gyorsan növekvő Indiával és Kínával szemben éppen az, hogy itt könnyen el lehet indítani egy vállalkozást. Érdekesség, hogy a Világbank kiemeli: az Európai Unióhoz való csatlakozás szándéka miatt Horvátország, Románia és Bulgária a reformok országává vált.

A tanulmány néhány további extremitást is tartalmaz, például azt, hogy Örményország és Grúzia jobb helyen végzett, mint Spanyolország és Portugália. Ez azonban természetesen nem jelenti azt, hogy a befektetők elviszik a pénzüket a nagy EU-piacokról, hogy Tbilisziben vagy Jerevánban fektessék be. Azt viszont jól jelzi, hogy a fejlődő piacgazdaságok a szabályok egyszerűsítése területén kezdeményezőbbek.

Michael Klein, a Világbank alelnöke szerint immáron harmadik éve, hogy a kelet-európai gazdaságok gyorsabban változnak, mint a többiek. Minden ország - Szlovéniát kivéve - legalább egy reformot elfogadott. Ennek ellenére a kelet-európai országok továbbra is több akadályt gördítenek egy új vállalkozás útjába, mint az OECD-tagok vagy a kelet-ázsiai országok.

Doing business now much easier in EU-10, says World Bank - EurActiv.com

euractiv.hu