főoldalra  
   
HORVÁT HAGYKÖVET LÁTOGATÁSA
   
   

Valenti János, Tüskésné Drobilisch Éva
Majd minden választási ciklus elején a horvát nagykövet végiglátogatja a kisebbségi önkormányzatokat, de legalább is, az elmúlt évtizedben Szentendrére, minden, akkor éppen hivatalban lévő nagykövet kilátogatott. Az anyanemzethez való tartozás fontos és jelképes aktusa ez, amikor az anyaország a „hivatalosan is tiszteletét teszi” annál a testületnél, közösségnél, amelyik, miként Szentendrén is a dalmátok, a többségi kultúra súlyának nyomása alatt próbál meg fennmaradni, közössége megőrizni nemzetiségi identitását. Különösen nehéz ez az olyan diaszpórában élő nemzetiségi közösségeknek, mint a Szamárhegyen még megmaradt horvát-dalmátok. A tegnapi Ivan Bandić nagykövet úr látogatás abban különbözött a szokásosaktól, hogy nagykövet úrral tartott a kulturális attasé asszony mellett Hepp Mihály a Horvátok Országos Önkormányzatának tavasszal megválasztott új elnöke is. A városháza kis tanácskozó termében ott szorongott Szautner Katalinnal a városi kisebbségi önkormányzat új vezetőjével közel két tucat szentendrei dalmát is, - főleg idős emberek,- akik örömmel jöttek le, hogy köszönthessék a nagykövet urat és a horvát nemzetiségi kisebbség országos önkormányzatának első emberét.
A vendégek valamilyen hivatalos elfoglaltsága miatt kicsit késve kezdődött találkozón a nagykövet úr meleg szavakkal köszöntötte a közösség tagjait és elmondta, nem ez az első alkalom, hogy Szentendrén jár, mert mint korábban a Horvát Köztársaság pécsi konzulja, több hivatalos és magánügyben volt alkalma Szentendrét megnézni „gyönyörű városukat”- de az első alkalom ez abban tekintetben, hogy találkozhat a szentendrei horvát-dalmátokkal a kisebbségi önkormányzat tagjaival. Mondandójában hangsúlyozta, hogy segíteni jöttek, de ehhez tudniuk kell mit szeretnének, igényelnek a szentendrei horvát-dalmátok, mert annak eldöntése, mit és hogyan csinálnak a kisebbség dolga, ebbe nem kívánnak beleszólni, de ha bármiben segítségre van szükség, szívesen állnak közösség rendelkezésére. Elmondta „a nagykövetség ajtaja mindig nyitva áll Önök előtt, jöjjenek, akár ünnepelni, de akkor is ha valamilyen gondot kell orvosolni.” Ajánlotta, hogy forduljanak bátran a Horvát Országos Önkormányzathoz és vezetőjét Hepp urat jó szívvel a közösség figyelmébe ajánlotta. Említette a testvérvárosi kapcsotokat és azt is, tudja, hogy Szentendre bensőséges és jó kapcsolatokat ápol Starigrad dalmáciai várossal. A közel húsz perces beszéde végén, a horvát állampolgárság felvételének lehetőségét is felvette.
 
Szautner Katalin
Majd ajándékot adott át Szautner Katalinnak a Szentendrei Horvát Kisebbségi Önkormányzat elnökasszonyának.
Valentin János bátyánk, a kisebbség tiszteltbeli elnöke azon modandójára, hogy „mi dalmátok akik háromszáz éve jöttünk, sok volt közöttünk kőműves is” Hepp Mihály úgy kapcsolódott, hogy „hiába ezt szép várost az Önök elődei nélkül nem lehetett volna felépíteni.” Az országos elnök is nyitottságról és segítőkészségéről biztosította a megjelenteket. Külön hangsúlyozva a nyelv megtartásának, tanításának fontosságát. „Ha a közösség ezt igényli, és meg tudja szervezni, hogy három- négy gyermek horvátul kíván tanulni, akkor a Templomdombi Iskolában, a szentendrei dalmátok anyaiskolájában- hivatkozott a polgármester szavaira- biztosítanak ehhez, a Szentendre Városi Önkormányzat és az Országos Horvát Önkormányzat együttesen minden feltételt. A beszélgetésben az idős szentendrei dalmátok által féltve őrzött relikviákkal ismerkedve és azokat nézegetve, elmondta, hogy apparátusuk, szakértőik szívesen segítenek a tudományos feldolgozó munkában, mint ahogy arra is igéretet tett, hogy a jelen lévő dr. Katona Gyuláné több évtizede asztalfiókban fekvő, a Szentendrei dalmátok történetéről szóló kéziratának kiadásában is segítséget nyújt. Végezetül ígéretet tett, hogy január közepén egy alaposabb beszélgetésre ismét Szentendrére látogat.

  a lap tetjére