főoldalra  
   
ANYATEJ
   
   
 

1990. óta minden évben augusztus elején van "az anyatej világnapja", amit országos és helyi rendezvényeken is megünnepelnek. A mai nap délelőtt került sor a szentendrei rendezvényre a könyvtár aulájában. Mintegy nyolcvan kismama és csecsemője hallgatta a szónokokat, közöttük Szentendre polgármesterét is és együtt örültek a Hold utcai óvodások műsorának. Bár engem ezek a beszédek arra a merített papírra készített többoldalas szöveges óvodai ballagási meghívóra emlékeztetnek, amelyet az olvasni még nem tudó gyermekeik részére készíttettek az „ígényes szülők.”

"Magasztalni kell az anyát,
akinek szeretete nem ismer határt,
s akinek az emlőin nevelkedik az egész világ"

írta Maxim Gorkij

A WHO kezdeményezte anyatej-programok kezdenek ismertté válni (WHO, UNICEF "Baba-barát kórház" programja, amelynek célja, hogy meggyőzzék az egészségügyi dolgozókat és a szülőket arról, hogy a szoptatás a legjobb formája a csecsemő táplálásnak. Az "Anyatej Világhete" arra hívja fel a figyelmet, hogy a szoptatás az egészségvédelemben a legjobb befektetés. Az "Anyatej Világnapja" lehetőség arra, hogy a kismamákat megnyerjék a szoptatásra) Föld országaiban, így az utóbbi két évben Szentendén is. Ugyan nálunk még inkább védőnői lelkesedésből szervezett programok ezek elsősorban és ezért propagandája is célzott, a védőnői hálózat gondjaikra bízott kismamákat mozgósítják, de remélhetőleg, hamarosan befogadja a civil világ is.

A mai alkalom apropójából kérdezem Vargáné Kiss Zsuzsanna vezető védőnőt, a rendezvény főszervezőjét,
- Mióta rendezik az anyatej világnapi programokat a kistérségben, kik a támogatóik?

Vargáné Kiss Zsuzsanna:
Szentendre két éve csatlakozott a WHO programhoz és a védőnők szervezésben és más intézmények segítségével rendezzük ezt a programot. Mint esetünkben is, a Könyvtár lépett segítségünkre. De másoktól is kapunk segítséget, van ahol az önkormányzat pénzzel támogatja az anyatej világnapi rendezvényünket, de sok vállalkozó is készségesen segít.

 

A fekete talpraesett fiatalasszony nem akármilyen csapatot irányít. Hetvenhat védőnő látja el a kismamák segítését Budakalásztól, Visegrádig a volt járás területén. Nem könnyű de örömteli a dolguk, mert a Szentendrei kistérségben nem hogy csökkenne, mint másutt az országban, hanem átlagosan évente harminccal nő a csecsemők száma az előző évihez képest. Érdekes ez az európai tendenciákkal ellentétes adat, hogy például 2003-ban Szentendrén több gyermek született, mint ahányan elhunytak, s ehhez jött még a bevándorlók általi gyermekek száma is.

Miért kell propagálni az anyatejes táplálást, a kismamák nem tudják, hogy ez fontos?

Vargáné Kiss Zsuzsanna:
Dehogynem, de többlet-információ senkinek sem árt, pláne ha jó dologról van szó. Fel kell vennünk a versenyt a bébitápszer gyártók hihetetlen erős propagandájával szemben. Csak nézzen bele akármelyik televízió adásába láthatja milyen „erős ellenszélben” dolgozunk.

Valóban annyira jó táplálék az anyatej:

Vargáné Kiss Zsuzsanna:
Az anyatej biztosítja mindazt, amire a csecsemőnek az első hat hónapban szüksége van. A kizárólagos szoptatás ideális csecsemőtáplálási mód az élet első hat hónapjában. A kizárólagos szoptatás azt jelenti, hogy a csecsemő az anyatejen kívül semmilyen egyéb ételt, vagy italt ne kapjon, csak szopjon és ne korlátozott idő szerint, hanem az újszülött igényeinek megfelelően. A kizárólag anyatejjel táplált csecsemő egy egész életen át élvezi az anyatej nyújtotta előnyöket. A szoptatás elősegíti a csecsemő kiegyensúlyozott testi, szellemi és lelki fejlettségét és a különféle betegségekkel szembeni ellenálló képességét. A szoptatott csecsemők körében kisebb az elhízás valószínűsége, véd az érelmeszesedéssel, szívkoszorúér- allergiás megbetegedésekkel szemben, kedvezően befolyásolja az értelmi képesség fejlődését és nem elhanyagolható a fognövés és a beszédfejlődés alakulásában sem. A szopás a csecsemő alapvető lélektani szükséglete is, hiszen az anyai ölelés, az anyai hang, a szoptatás alatti bőrkontaktus a biztonságot is jelenti a csecsemő számára. Nagyon fontos az anya-gyermek bensőséges, szeretetteljes kapcsolata, amely a gyermek későbbi fejlődésére is igen jótékony hatással van. A védőnők egyik fontos feladata a szakszerű segítségnyújtás, a tájékoztatás, a támogatás, bíztatás. Minden várandós anyát arra kell bíztatni, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy a születendő gyermeküket anyatejjel táplálhassák. A szoptatás az anyaság legszebb, legmeghittebb tevékenysége!

Érdekes új olvasóközönség van most itt, nyüzsög a könyvtár előterében. Kismamák babakocsikkal, egy-két apuka és nagypapa kíséretében, betöltik az előcsarnok minden egyes négyzetcentiméterét hangjukkal, nyüzsgésükkel. Mintha a születő élet lenne a világtengerben, léttel teli, színes és vidám. S eszembe jutott, miért ne lehtne itt egyszer majd gyermekmegőrző is, hogy a kismamák összejöhessenek traccsolni, zenét hallgatni, újságot olvasni, internetezni, klubozni, szóval használni a könyvtárat.

  a lap tetjére