Művésztelep születése
  Szentendre határában, a szőlőtelepen lévő épületekben és mellékhelyiségekben művésztelepet és festőiskolát alapít a város. "Indoklás: A művésztelep és iskolának felállítása a város fejlődése érdekében történik annál is inkább, mert erre a főváros közelségénél és természeti fekvésénél fogva kiválóan alkalmas. A város fejlődésére, amely az idegenforgalmat csak fokozni fogja, előnyt jelent azon szempontból is, mert az itt festett tájképek útján a város széles e világon ismertté fog lenni, a város állandó kiállítási hely lesz és végül az itteni szép és régi tárgyakról festett képek is elősegíteni fogják egy leendő városi múzeumnak és levéltárnak a mielőbbi felállítását."

(A képviselőtestület 1926. május 6-i ülésének jegyzőkönyve) Sin Edit Egy évsz…

1926 novemberében, a város díszközgyűlést tart, díszfelvonulással, díszpolgári kitüntetések átadásával a miniszternek, a főispánnak, alispánnak és országgyűlési képviselőnek és a Városháza dísztermében kiállítást rendez.
"Rozgonyi László festőművész Starzsinszky polgármester érdemeként méltatja, hogy a művésztelep három, - igaz, rossz fekvésű - épületet kapott. A kiállító nyolc művész: Bánovszki Miklós, Bánáti Sverák József, Paizs Goebel Jenő, Heintz Henrik, Jeges Emő, Onódi Béla, Pándy Lajos, Rozgonyi László. A művésztelep reklám-szórólapjából: A Szentendrei Festők Társasága nyári tartózkodásra vagy a nyári Szabad Iskolán való részvételre hív művészeket a telep kétezer négyszögöles, plein air festészetre kiválóan alkalmas környezetébe."


(A képviselőtestület 1926. november 14-i díszközgyűlésének jegyzőkönyve)

."...a helybeli művésztelepet sikerült az Országos Társadalombiztosító Intézet Szentendrén lévő úgynevezett Szanatórium épületében elhelyezni", - a város 5 évre bérbevette az épületeket és a telket évi 800 pengő bérleti díjért. A bérlettel járó kötelezettségek fedezésére kijelöljük a régi városi szőllőtelep bérbeadásából eredő jövedelmet, amely épületek a művészek kiköltözése után felszabadulnak. Megokolás: Így kellett határoznunk, miután a művésztelep fenntartása és megfelelő helyen való elhelyezése a város fejlődésének érdekében szükséges, amellyel nemcsak a kitűzött kulturális cél elérését, hanem a város idegenforgalmának a fokozását is előmozdítjuk.
A jelenlegi elhelyezés nem felelt meg a legminimálisabb követelményeknek sem s így megfelelőbb hely kijelölése vált szükségessé."

(A képviselőtestület 1928. novemberi jegyzőkönyve) Sin Edit Egy évsz…