e-mail
 
 
 
 
NE SZALASSZUK EL A LEHETŐSÉGET!
 
  A minap meghívást kaptam arra a konferenciára, amely a 2007-2013 közötti időszak Európai Uniós pénzeinek Magyarországi, illetve a Közép-Magyarországi Régióban való felhasználásának lehetőségéről adtak tájékoztatást az illetékesek.

Sohasem látott esély áll előttünk. Lehetőségünk nyílhat a városi, kistérségi fejlesztéseink uniós pénzekből való finanszírozása. Természetesen az Európai Unió nem ajándékba adja ezeket a pénzeket, hanem saját jól felfogott érdeke szerint "segíti" az új tagországokat. Érdeke, hogy ne legyenek elmaradott országok az unión belül, hanem azok, akik kevésbé fejlettek, felzárkózzanak.

8000 milliárd forintnyi összegre lehet 2007-től pályázni, amelynek többsége, -a legjobb esetben 85 %-a- európai pénz. 15 %-át pedig, a magyar adófizetők "állják". A fejlesztésekre, rendelkezésre álló összeg azonban megsokszorozható, ha jól mozgósítjuk a magántőkét és az is fantáziát lát a tervezett projektjeikben.

A jövőben, a hazai területfejlesztési forrásokból is rendelkezésre állnak támogatások, 6 milliárd Ft mértékben.
A kormány a kistérségi társulásoknak 2004-ben 329 millió, 2005-ben és 2006-ban már 1,2 milliárdnyi Ft-ot fordít a kistérségek megsegítésére. A 195 milliárdnyi többletpénzhez a 2007-es évben is hozzájuthat minden kistérség.

A 8000 milliárdnyiból, 430 milliárd Forint jut majd a Közép-Magyarországi Régiónak. (Ez az összeg kiegészül az úgynevezett kohéziós alap pénzeivel is, így összességében kb. 1300 milliárd Forintot költhetünk el, ha…)
Ha… mert, könnyen lemaradhatunk, ha nem igyekezünk a tervezéssel, a projektek készítésével, hiszen az Európai Unióból nyerhető pénzek, mintegy fele csak az első két évben állhat rendelkezésre.
Hiszen ezek a pénzek nem automatikusan kerülnek az önkormányzatokhoz, a kistérségi társulásokhoz. Kemény feltétele, jó fejlesztési koncepció kidolgozása, pályázatok összeállítása és sikeres elbírálása.

Szentendréért frakciónk ez év júniusában már figyelmeztetett arra, hogy nem szabad késlekednünk. Ezért nyújtottuk be azt a javaslatot is, hogy a költségvetési rendeletünket módosítsuk, 50 milliót különítsünk el tervezésére. Mivel a mai napig, nem láttuk, sem a városfejlesztési programot, amely lépésről-lépésre meghatározná, hogyan fejlődjön Szentendre tovább, nem ismerjük azt sem, milyen projekteket tervez a város, így számunkra láthatatlan, hogy a következő hónapokban milyen pályázatokat nyújt be Szentendre az uniós források megszerzésére.

November vége a programok véglegesítésének határideje. A jövő év elejétől, pedig elkezdődik a pénzek pályázati felhasználása…

Ismerve a tervezés mai helyzetét Szentendrén, komolyan aggódom a városért és kistérségünkért.

 
 
2006.november 6. Magyar Judit